Pacient: vysoké školstvo

Autor: Ján Mihalík | 18.12.2017 o 13:35 | Karma článku: 2,85 | Prečítané:  800x

Teším sa na konferenciu Žijem vedu na živo. Bude už o pár dní a tak si po rokoch urobím výlet do Bratislavy. Ako sa blíži, tak stále viac o téme problémov vysokého školstva premýšľam a čo ma napadlo, napíšem sem.  

Nedávno v hríbovej relácii Pod lampou (https://www.tyzden.sk/podlampou/44775/pod-lampou-ako-zachranit-nasu-buducnost/) zaznelo niekoľko zaujímavých postrehov, ale chýbal mi tam jeden a to uzavrenosť systému vysokého školstva na Slovensku. Pokiaľ poznám situáciu na niektorých katedrách tak, veľa ľudí, ktorí na nich pôsobia, nikdy nezískalo žiadne dlhodobé skúsenosti v zahraničí. Po magisterskom štúdiu pokračovali na doktoráte, potom sa nejako prepracovali  na asistentov, docentov a poniektorí i na profesorov a pri tom nemuseli opustiť pohodlie domova.

Aj keby niekto hľadal akademickú pozíciu na slovenských vysokých školách, tak ju nenájde. Občas sa pozriem na Euraxess, v ktorom sú tisíce voľných akademických pozícii, ale ani jedna zo Slovenska (občas maximálne 1). Pričom na porovnanie podobne ekonomicky silné krajiny: Česká republika (66), Grécko (72), Portugalsko (20), Rumunsko (35), Slovinsko (11), Maďarsko (6), atď.

Zverejňovať inzeráty na stránkach fakulty alebo nástenkách katedry, nie je hrdinstvo. Ak je snaha, otvoriť naše školstvo novým trendom, je nutnosťou otvoriť naše katedry zahraničným expertom, ale aj tým, ktorí sa chcú zo zahraničia vrátiť. Na jednej strane to pomôže internacionalizácii nášho školstva a na druhej pravdepodobne zvýši nároky na výber kandidátov. Na druhej strane, si myslím, že zatiaľ nehrozí, aby sa zahraniční experti húfne zaujímali o voľné miesta na Slovensku - asi by to bolo najprv o ľuďoch, ktorí sa sem chcú vrátiť.

Ak pominiem jazykovú bariéru, administratívne problémy a relatívne nízku prestíž našich VŠ, potom sú to aj nízke platy. Kto by tu prišiel pracovať za 1000€? Napríklad v ČR tento problém vyriešili tak, že zahraničných expertov lákali vyššie platy (než miestne obvyklé), na čo by sa v tých niekoľkých prípadoch, možno desiatkach prípadov, peniaze našli. Potom by pravdepodobne mali šancu rásť aj platy ostatných akademických pracovníkov.

Skôr než problém s platmi sa mi zdá, že viacero ľudí by sa bálo konkurencie, ktorá by tak vznikla. Namiesto lojálnych a dobre známych by prišli na katedry noví pracovníci, ktorí by možno chceli zaviesť nejaké zlepšenia. Obávam sa, že jedným z prvokov, ktoré limitujú rozvoj VŠ je strach: z nového, lepšieho,...

Ak je naše vysoké školstvo choré, potom ho treba liečiť, ale prvotným predpokladom každej liečby je, že sa pacient chce uzdraviť. Je veľmi ťažké liečiť niekoho, kto o to nestojí alebo dokonca si svoju nemoc hýčka. Občas mám z nášho vysokého školstva práve takýto pocit.

Bohužiaľ programy ako Návrat nefungujú a aj keby fungovali, tak len ťažko vylepšia situáciu v globále.

Asi treba najprv otvoriť okná a vyvetrať.
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Na celoplošné testovanie budeme potrebovať zhruba 48-tisíc ľudí. Otázka je, kde ich zoberieme

Na jedno miesto pripadá jeden vojak, potrebujeme naň však asi osem ľudí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšia operácia v moderných dejinách Slovenska.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Vláda sa spolieha na ľudí, ktorých nemá

Slovensko má chronický nedostatok zdravotníkov.


Už ste čítali?