Oddychové zóny mesta

Autor: Ján Mihalík | 26.10.2017 o 17:51 | Karma článku: 3,14 | Prečítané:  330x

Krajina môjho detstva a čo z nej ostalo. Humenné nie je nijak veľké mesto: prejdete ho pešo krížom za polhodiny rýchlejšej chôdze. Preto, ak nechcete čumákovať na vybetonovanom námestí, ale nemáte času na zvyš...

potom zostáva len výjsť kúsok za mesto. Chodili sme tak k Laborcu, niekde k lackovskému mostu kúsok od sídliska, inokedy na Hubkovú - čo bol miestny lesopark, Orechovú lúčku a Handryx, alebo aj na breh Laborca v meste.

Niektoré miesta za tie roky zmenili tvár na nepoznanie. koncom osemdesiatych rokov bol Handryx ideálne miesto na púšťanie šarkana. Dnes je už zastavaný rodinnými domami a šarkana tam už s deťmi neprevetráte. Ten rozvoj je dobrý a prijateľný.

Horší je úpadok iných lokalít.

V lete som sa vybral po brehu Laborca k mostu do Lackoviec. Bola by to ideálna cyklocesta, ale nie je. Niekedy široká hlinená cestička sa zúžila na pár centimetrov. Rastliny postupne vytvárajú miestnu džungľu bohatú na hmyz a bohužiaľ aj na prhľavu a inváznu netýkavku (Netýkavka žliazkatá). Na pár miestach je cestička prehradená spadnutými stromami, inde sa zrútil breh do vody. Aj miest, na ktorých sa dá v rieke okúpať, ubúda. Pri tom by to mohla byť taká pekná oblasť, kde sa dá ľahko dostať pešo. Není ani jasné, či je za tým snaha o vytvorenie prímestského pralesa - nikde som o tom nenašiel zmienku a bola by to asi zaujímavá rarita. Príroda, ktorá sa sem vracia, nie je príliš kvalitná, pretože ide predovšetkým o rurálne a invázne rastliny.

Hubková detto: lúky zarastené, cesta rozbitá, ako sa hovorí u nás "miesto bez gazdu".

Horšie je, že aj donedávna ako tak na rekreáciu využiteľné brehy Laborca boli tento rok zarastené a nekosené. Z brehu zmizla aj požičovňa vodných bicyklov, aj keď to je už možno staršieho dátumu.

Každé mesto potrebuje svoju fungujúcu prímestkú oblasť vhodnú na nejakú formu rekreácie - pretože aj v bežnom dni chce človek vypadnúť a sídliska mu na to neposkytujú ideálnu plochu. Prekvapuje ma, ako sa málo v tomto smere v Humennom robí - pritom by stačilo relatívne mála: udržiavný chodník, nejaké osvetlenie, lavičky, aspoň na pár miestach zútulnené brehy rieky alebo pokosená lúka, zastávka mestskej dopravy, prinesenie spoločenských aktivít,... Asi takto vznikajú mikroregionálne projekty.

Škoda, že nemám po ruke viacero fotografii, ale často sa mi tie spustlé miesta nechce fotiť. Máte podobné miesta u vás?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Na celoplošné testovanie budeme potrebovať zhruba 48-tisíc ľudí. Otázka je, kde ich zoberieme

Na jedno miesto pripadá jeden vojak, potrebujeme naň však asi osem ľudí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšia operácia v moderných dejinách Slovenska.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Vláda sa spolieha na ľudí, ktorých nemá

Slovensko má chronický nedostatok zdravotníkov.


Už ste čítali?