Ako na tie projekty

Autor: Ján Mihalík | 18.8.2017 o 15:29 | Karma článku: 3,23 | Prečítané:  323x

Keď sa rozdeľujú peniaze, každý hneď naťahuje ruku a nikto nechce odísť naprázdno. Snáď ani táto kauza by sa neprevalila, keby to všetko nebolo také okaté.

Systém, akým sú hodnotené projekty vo Výzkumnej agentúre je zlý, pretože je založený na ad hoc hodnotiteľoch. Neexistencia stálej databázy hodnotiteľov nahráva tomu, aby jednotlivé výzvy boli hodnotené nekonzistentne: a) nedostatok hodnotiteľov pre špecifické odbory, b) neskúsenosť s hodnotením a tak vznik série chýb, c) prakticky nemožnosť zlepšovať hodnotiaci proces pokiaľ ide o prácu hodnotiteľov.

Pri nedostatku vhodných hodnotiteľov je potom najľahšie siahnuť po ľuďoch z iných profesii, prípadne po známych, či známeho známych. Takýto prístup samozrejme deštruuje celý proces.

Jediným riešením je tak vytvoriť svojprávnu agentúru, ktorá bude nezávislá a ktorá bude zamestnávať odborníkov pre hodnotenie projektov alebo aspoň úzko spolupracovať s expertmi z odboru. Systém interných hodnotiteľov je zavedený napríklad vo fínskej inovačnej agentúre TEKES. Sú to dobre platení ľudia, ktorí prišli z aplikačnej a akademickej sféry.

V Technologickej agentúre ČR majú zase obsiahlu databázu hodnotiteľov, ktorých kvalita je posudzovaná na základe ich doterajšej činnosti. Lepší hodnotitelia tak môžu byť uprednostnení pred horšími.

Roky hodnotím projekty pre české grantové agentúry. Nie je to ľahká práca. Vyžaduje orientovať sa v odbore, postrehnúť trendy a mať istú reflexiu, čo ešte je reálne uskutočniť a čo už nie. A na záver prideliť body a obhájiť si to.

Pri veľkej konkurencii uspeje v súťaži len nejakých 15 % projektov. Všetci ostatní budú nadávať, že sa trápili zbytočne.

Vždy však časť projektov vypadne hneď, pretože sú napísané laidácky - často na poslednú chvíľu. Tipicky obsahujú veľa preklepov a chýb, nemajú poriadnu rešerš, prípadne iné časti.

Potom nasledujú projekty, ktoré sú napísané štandardne pekne. Tých je väčšina. Treba ich čítať pozorne, kontrolovať, čo už je spravené a publikované a čo je skutočne nové. Či je reálne dosiahnuť plánovaný výsledok a aké sú šance, aby bol komerčne úspešný. Ďalej zaváži riešiteľský tím: aké projekty majú za sebou, publikácie, výsledky, komerčná spolupráca, vybavenie, atď.

Potom je pár projektov par excellence. Väčšinou pochádzajú od excelentných inštitúcii (ale ani to nie je záruka kvalitných projektov) a smerujú do neprebádaných oblastí, alebo k vskutku novým technológiam.

Často sa sám z tých projektov priučím novým veciam a povzbudí ma to v hľadaní nových informácii.

Na druhej strane hodnotiteľ nie je ten, kto rozhodne a do procesu často vstupujú nejaké prvky vyššej moci, nech sa zdá byť akokoľvek objektívny.

S ohľadom na posledný vývoj okolo grantov na V,V a I som sa opýtal na Výzkumnej agentúre, či nehľadajú nových hodnotiteľov. Nehľadajú.

Vybudovať celý systém, aby fungoval bez takýchto trápnych momentov, akými sme boli svedkami v minulých týždňoch, bude chcieť pevnú vôľu, odhodlanie a možno ešte niečo na viac.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Na celoplošné testovanie budeme potrebovať zhruba 48-tisíc ľudí. Otázka je, kde ich zoberieme

Na jedno miesto pripadá jeden vojak, potrebujeme naň však asi osem ľudí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšia operácia v moderných dejinách Slovenska.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Vláda sa spolieha na ľudí, ktorých nemá

Slovensko má chronický nedostatok zdravotníkov.


Už ste čítali?