Krv na verejnom priestore

Autor: Ján Mihalík | 14.8.2017 o 14:42 | Karma článku: 3,44 | Prečítané:  626x

Stalo sa v Humennom a stalo sa aj v iných mestách. Ten najsurovejší boj voči právu na interupciu si nevyberá diváka.

Rád sa vraciam do môjho mesta a hoci trpí nešvármi, je v tom vždy kúsok nostalgie.

Vo štvrtok ma však nemilo prekvapilo, keď akýsi chlapík uprostred námestia rozložil desať veľkých plagátov s tými najdrsnejšími zábermi z umelého prerušenia tehotenstva (UPT). Neberie ohľad na okolie, na deti, na ženy, ktoré z nejakých príčin museli UPT podstúpiť.

Neberiem mu jeho názor, má naň právo, aj keď sám neviem, prečo sa chlap tak angažuje v tejto otázke. Vadí mi forma a jej bezohľadnosť, ktorá zasahuje do priestoru nás všetkých. Vraví mi, že potom by mi mali vadiť aj S/M praktiky, ktoré prezentujú gayovia na "praidoch" priamo na uliciach. Vravím mu, že o takých "praidoch" neviem. A on na to, že je z Košíc.

Je mi jasné, že jeho citlivú dušu viacej poburujú S/M praktiky ako rozštvrtený plod. Cítim odkiaľ vanie vietor, ale v ten slnečný deň sa mi nechce vykopávať vojnovú sekeru. Bohvie, ako by to dopadlo.

Keď mu pripomeniem, že len minulý mesiac v Čile liberalizovali zákony o interupcii, čím ju legalizovali v niektorých prípadoch a teda, že zbytok sveta ide iným smerom než on, on mi dáva za vzor Poľsko.

"To nemyslíte vážne! Snáď len ak chcete, aby v tej bigotnosti nezostali Poliaci sami."

V dátumoch, kedy boli legalizované potraty v ČSR sa rozchádzame. Ja tipujem osemdesiate roky, jeho tip sa rozplivá v spleti úvah, že vlastne potraty tu boli odjakživa.

Ako mi tvrdil, túto prezentáciu mal povolenú a nikomu z okoloidúcich neprišlo zjavne nevoľno. Na adresu mesta asi len to, že by malo viac dohliadať na to, koho si pustí do ulíc. Proti interupci sa na koniec dá protestovať aj inými formami.

Nedalo mi to a trochu som si zagúgloval. Najprv ma potešil fakt, že počet UPT vytrvalo klesá, čo však, ako dúfam, nie je len výsledkom snaženia tohto pána. Na druhej strane ma prekvapilo, že celkové číslo je dosť vysoké nejakých 7000 tj. okolo 10% tehotenstiev. Tieto čísla sú už pomerne staré (2015), vzhľadom k tomu, že Národné centrum zdravotníckych informácii neuvoľnilo nové.

Nech je ako je, právo na UPT by malo byť v rukách ženy a pripadá mi absurdné, ak muži, či už politici alebo veriaci, im chcú toto právo odňať.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fotka ako dôkaz. Pellegrini informuje o zdravotnom stave cez facebook, Fico o srdci mlčal

Pellegrini verí, že by sa mohol v utorok vrátiť k povinnostiam

Porota uznala Weinsteina za vinného zo znásilnenia

Producentovi hrozí 25 rokov väzenia.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ak Smer nevíťazí, neexistuje

Premiérska strana sa tvári, že je všetko v poriadku.


Už ste čítali?