Rádioaktívne hoaxy

Autor: Ján Mihalík | 24.2.2017 o 11:03 | (upravené 24.2.2017 o 13:43) Karma článku: 3,17 | Prečítané:  700x

Pred pár dňami boli v Česku a dnes som si všimol, že už dorazili i na Slovensko. Vskutku ma prekvapilo, ako sa také nezmysly širia internetom a ako ľahko im ľudia uveria a ako jednoducho ich zdieľajú.

Informácie o havárii jadrovej elektrárni vo Francúzsku, ktoré sa šíria facebookom prostredníctvom stránok Aeronet sú jednoducho hoaxom (ten článok radšej ani nebudem zdieľať).

Základná informácia ja v skutku pravdivá: naozaj sa v poslednom mesiaci v rôznych európskych krajinách zistila prítomnosť jódu 131 (jeden z izotopov jódu) v ovzduší. Nemá tu čo robiť. Ide o umelý rádionuklid, ktorý vzniká pri štiepnych reakciach v jadrových reaktoroch ale tiež, a to je dôležité, neutrónovým ožarovaním teluru. Týmto druhým spôsobom sa rádioaktívny jód vyrába pre medicínske účely napr. pre liečbu štítnej žľazy.

Pri jeho výrobe občas dôjde k úniku, ako sa to stalo napríklad v roku 2011 v Maďarsku a potom je ho možné merať veľmi citlivými detektormi v okolitých krajinách (aj vtedy ho zaznamenali v ČR). Všeobecne sa má za to, že tieto nízke koncentrácie nemôžu človeku ublížiť. Jeho prítomnosť v ovzduší teda vôbec nemusí znamenať jadrovú haváriu. Pri jadrovej havárii by sa do ovzdušia dostalo predovšetkým, a vo výrazne vyšších koncentráciách, cesium tak, ako to bolo v prípade havárie vo Fukushime (2011).

Horšie než tieto nezmysly o "hypotetickej" havárii je, že v článku vyzývajú ľudí, aby sa chránili pred radiáciou napr. jodovou profilaxiou (tablety) a osobnými dozimetrami. Zároveň tiež nabádajú k nedôvere voči informáciam, ktoré poskytnú francúzske úrady (a v podtexte úrady vôbec)...

V civilizovanej Európe v súčasnoti nemôže dôjsť k jadrovej havárii, ktorá by sa zamlčala. Zabraňuje tomu predovšetkým rozsiahla monitorovacia sieť vo viacerých krajinách a vzájomná informovanosť.

Najlepšou obranou voči takýmto nezmyslom (hoaxom) sú vedomosti čitateľov (čitateliek) a potom pravdivé informácie poskytnuté dôveryhodným zdrojom. V Českej republike v ten istý deň, keď sa tieto hoaxy objavili, vydal Státní úřad jaderné bezpečnosti vyhlásenie, v ktorom uvádza informácie na pravú mieru:https://www.sujb.cz/aktualne/detail/clanek/statni-urad-pro-jadernou-bezpecnost-varuje-pred-poplasnou-zpravou/

Na ilustráciu som prevzal obrázok z francúzskeho inštitútu pre radiačnú ochranu, na ktorom vidno, hodnoty namerané v jednotlivých štátoch. Vzhľadom k tomu, že rádioaktívny jód bol stanovený od Fínska po Španielsko, je pravdepodobné, že jeho zvýšené hodnoty boli i v krajinách, ktoré cielene nestanovujú tento nuklid v ovzduší.

To mi pripomína, nedávny článok v Pravdehttp://vat.pravda.sk/zem/clanok/417279-radioaktivne-diviaky-zo-sumavy-na-slovensku-nie-su/, z ktorého plynie. že na Slovensku nie sú rádioaktívne diviaky. No, pravda je skôr taká, že tu s nami žijú a iba sa o nich nevie, pretože ich nikto systematicky nemonitoruje. Divoké prasata s relatívne vysokými koncentráciami cezia, žijú vo všetkých krajinách, ktoré boli postihnuté černobylským spadom (Rusko, Nemecko, Rakúsko, ČR), a preto ani Slovensko najskôr nebude výnimkou.

Bohužiaľ, práve neinformovanosť rovnako ako zlá informovanosť sú dobrým podhubím pre šírenie hoaxov.

Objemová aktivita jódu 131 v mikroBq/m3Objemová aktivita jódu 131 v mikroBq/m3 (IRSN)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Na celoplošné testovanie budeme potrebovať zhruba 48-tisíc ľudí. Otázka je, kde ich zoberieme

Na jedno miesto pripadá jeden vojak, potrebujeme naň však asi osem ľudí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšia operácia v moderných dejinách Slovenska.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Vláda sa spolieha na ľudí, ktorých nemá

Slovensko má chronický nedostatok zdravotníkov.


Už ste čítali?