Rádioaktívne hoaxy

Autor: Ján Mihalík | 24.2.2017 o 11:03 | (upravené 24.2.2017 o 13:43) Karma článku: 3,01 | Prečítané:  582x

Pred pár dňami boli v Česku a dnes som si všimol, že už dorazili i na Slovensko. Vskutku ma prekvapilo, ako sa také nezmysly širia internetom a ako ľahko im ľudia uveria a ako jednoducho ich zdieľajú.

Informácie o havárii jadrovej elektrárni vo Francúzsku, ktoré sa šíria facebookom prostredníctvom stránok Aeronet sú jednoducho hoaxom (ten článok radšej ani nebudem zdieľať).

Základná informácia ja v skutku pravdivá: naozaj sa v poslednom mesiaci v rôznych európskych krajinách zistila prítomnosť jódu 131 (jeden z izotopov jódu) v ovzduší. Nemá tu čo robiť. Ide o umelý rádionuklid, ktorý vzniká pri štiepnych reakciach v jadrových reaktoroch ale tiež, a to je dôležité, neutrónovým ožarovaním teluru. Týmto druhým spôsobom sa rádioaktívny jód vyrába pre medicínske účely napr. pre liečbu štítnej žľazy.

Pri jeho výrobe občas dôjde k úniku, ako sa to stalo napríklad v roku 2011 v Maďarsku a potom je ho možné merať veľmi citlivými detektormi v okolitých krajinách (aj vtedy ho zaznamenali v ČR). Všeobecne sa má za to, že tieto nízke koncentrácie nemôžu človeku ublížiť. Jeho prítomnosť v ovzduší teda vôbec nemusí znamenať jadrovú haváriu. Pri jadrovej havárii by sa do ovzdušia dostalo predovšetkým, a vo výrazne vyšších koncentráciách, cesium tak, ako to bolo v prípade havárie vo Fukushime (2011).

Horšie než tieto nezmysly o "hypotetickej" havárii je, že v článku vyzývajú ľudí, aby sa chránili pred radiáciou napr. jodovou profilaxiou (tablety) a osobnými dozimetrami. Zároveň tiež nabádajú k nedôvere voči informáciam, ktoré poskytnú francúzske úrady (a v podtexte úrady vôbec)...

V civilizovanej Európe v súčasnoti nemôže dôjsť k jadrovej havárii, ktorá by sa zamlčala. Zabraňuje tomu predovšetkým rozsiahla monitorovacia sieť vo viacerých krajinách a vzájomná informovanosť.

Najlepšou obranou voči takýmto nezmyslom (hoaxom) sú vedomosti čitateľov (čitateliek) a potom pravdivé informácie poskytnuté dôveryhodným zdrojom. V Českej republike v ten istý deň, keď sa tieto hoaxy objavili, vydal Státní úřad jaderné bezpečnosti vyhlásenie, v ktorom uvádza informácie na pravú mieru:https://www.sujb.cz/aktualne/detail/clanek/statni-urad-pro-jadernou-bezpecnost-varuje-pred-poplasnou-zpravou/

Na ilustráciu som prevzal obrázok z francúzskeho inštitútu pre radiačnú ochranu, na ktorom vidno, hodnoty namerané v jednotlivých štátoch. Vzhľadom k tomu, že rádioaktívny jód bol stanovený od Fínska po Španielsko, je pravdepodobné, že jeho zvýšené hodnoty boli i v krajinách, ktoré cielene nestanovujú tento nuklid v ovzduší.

To mi pripomína, nedávny článok v Pravdehttp://vat.pravda.sk/zem/clanok/417279-radioaktivne-diviaky-zo-sumavy-na-slovensku-nie-su/, z ktorého plynie. že na Slovensku nie sú rádioaktívne diviaky. No, pravda je skôr taká, že tu s nami žijú a iba sa o nich nevie, pretože ich nikto systematicky nemonitoruje. Divoké prasata s relatívne vysokými koncentráciami cezia, žijú vo všetkých krajinách, ktoré boli postihnuté černobylským spadom (Rusko, Nemecko, Rakúsko, ČR), a preto ani Slovensko najskôr nebude výnimkou.

Bohužiaľ, práve neinformovanosť rovnako ako zlá informovanosť sú dobrým podhubím pre šírenie hoaxov.

Objemová aktivita jódu 131 v mikroBq/m3Objemová aktivita jódu 131 v mikroBq/m3 (IRSN)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Andrej Kiska: Korupcia je aj problém našej mentality

Prezident Andrej Kiska hovorí, že ak je politik presvedčený, že korupcia neexistuje, nemá čo robiť na svojom mieste.

EKONOMIKA

Ponuka Volkswagenu je blízko očakávaní odborov. Prečo štrajk pokračuje

Pri najnižšom plate chýbajú štyri eurá.

KOMENTÁRE

Volkswagen môže byť pilotom zmien na pracovnom trhu

Spoločnosť pre jeden štrajk určite neodíde.


Už ste čítali?