Dobrovoľník v Mexiku

Autor: Ján Mihalík | 13.11.2014 o 0:35 | (upravené 13.11.2014 o 7:41) Karma článku: 4,25 | Prečítané:  1125x

Poznáš ten pocit, keď potrebuješ vypadnúť z každodenného rituálu? Zmeniť prácu, miesto, spoznať nových ľudí, zažiť niečo iné. Prihodilo sa mi to v jari. Vlastne už asi pred dvomi rokmi, ale rozhýbal som sa až teraz.  Dlhšiu dobu som chcel skúsiť život dobrovoľníka v niektorej z krajín globálneho juhu. Hľadal som až sa mi podarilo nájsť na stránkach http://www.inexsda.cz/ projekt zameraný na prácu s mládežou a ochranu korytnačiek v Mexiku. Celkom dobrá skúsenosť.

O Mexiku som naposledy počul, keď Filipe Calderón víťazne bojoval s miestnou mafiou. A potom dlhšie nič, alebo som si tie správy aspoň nevšímal. Mal som predstavu, že idem do rozvinutej, bezpečnej a viac-menej šťstnej krajiny, keď som sa prihlásil na dobrovoľnícky workcamp na pobreží Pacifiku.

Prihlásenie do programu bolo až podozrivo ľahké a rýchle oproti mojim predošlým skúsenostiam. Kúpil som si letenku, aby bola čo najlacnejšia a začal som hľadať informácie, čo všetko musím vidieť, kým sa vrátim späť. Heslo Mexiko vo vyhľadávači mi často prinieslo informácie o najrôznejších bezpečnostných rizikách, ktoré sa vystupňovali v posledných dvoch rokoch. Boje drogových mafii, únosy, vraždy. Ťažko som sa o Mexiku dočítal v novinách niečo pozitívne.

"Čo už, letenky som mám kúpené, chuť po dobrodružstve ma neopustila a určite situácia nie je taká čierna, ako sa zdá".- Povedal som si vtedy a po dvoch mesiacoch môžem povedať, že som sa nemýlil a rád by som tam išiel znovu.

Čas, ktorý mi zostával do workcampu som využil putovaním po Yucatáne, turistikou v okolí Popocatepetl a krátkym zastavením Mexiko City. Dom Fridy Kahlo (Cassa Azul) je úžasný.

Workcamp prebiehal v malej dedine, v okolí ktorej boli pláže, kde každoročne prichádzali morské korytnačky klásť vajíčka, aby sa z nich o 50 dní vyliahla nová generácia týchto starodávnych plazov.

Na prvý kontakt som musel počkať až do večera, kedy samičky prekonajú pud sebazáchovy a obrovské vlny a lezú na breh. Dovtedy sa celý deň vznášajú na vlnách kúsok od pobrežia.

Pre nich je najdôležitejšie vybrať si vhodné miesto na kladenie vajičiek. Tieto maminy majú 1,5 metra na dlžku a váhu okolo 80 kg. Najprv si vyhlbia jamu približne na veľkosť svojho tela a potom precízne zadnými plutvami hĺbia druhú jamu, do ktorej nakladú 70 - 100 vajíčok.  Ideálna teplota pre vajíčka je v hĺbke 80 cm. Po ich nakladení hniezdo starostlivo zahrabú a po dvoch hodinách sa vyčerpané vracajú späť do mora.

Pláž v Colole patrí miestnym idiánom podobne ako blízke okolie. Starajú sa o pláž, ktorá slúži výhradne korytnačkám a sú na nich hrdí. Každú noc im pomáhame s vyhľadávaním hniezd, zbierame vajíčka a prenášame do chránenej prírodnej liahne. Ak sa niektorá zo starších korytnačiek nestihne do rána vrátiť do mora, pomáhame jej, pretože rozpálený piesok a slnko by boli pre ňu utrpenie. Rovnako vyhľadávame a nosíme k moru práve vyliahnuté mrňatá. Na tých číhajú psi a čajky. Psi naviac vyhrabávajú vajíčka, a preto e lepšie mať hniezda pod kontrolou v liahni.

Kontakt s miestnymi ľuďmi bol skvelý: jednoduchí ľudia s veľkými snami, ktorí sú hrdí na miesto, kde sa narodili a kde žijú. Dúfajú, že korytnačky sem pritiahnu turistov a celá dedina z toho bude mať profit. Dúfam, že to zostane len veľkým nesplneným snom a znova sa niekedy pozriem do miest, ktoré pripomínajú raj a oni budú šťastní, že majú kľud od turistov a krásnu prírodu.

Počas dvoch mesiacoch putovania po Mexiku som nezažil žiadnu dramatickú situáciu. Pravda na každom kroku, hlavne v mestách, sú po uši ozbrojení policajti a vojaci. Smutné správy o vyčínaní politickej mafie som sa dočítal až po návrate. 

http://zpravy.idnes.cz/mexiko-hroby-pohresovani-studenti-duf-/zahranicni.aspx?c=A141010_064310_zahranicni_skr

Boj s korupciou a drogovými kartelmi Mexiko stále nevyhralo, ale bez podpory a pomoci z vonku tento boj len ťažko vyhrá. Veľa vecí tam nefunguje: majú prezidenta, ktorého vraj nikto nechce a predsa bol zvolený, majú vzdelanie, ale ťažko nachádzajú prácu, a potom je tam veľa úžasných vecí: neskutočná pohostinnosť.  

Hasta luego Mexico.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fotka ako dôkaz. Pellegrini informuje o zdravotnom stave cez facebook, Fico o srdci mlčal

Pellegrini verí, že by sa mohol v utorok vrátiť k povinnostiam

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ak Smer nevíťazí, neexistuje

Premiérska strana sa tvári, že je všetko v poriadku.

O Weinsteinovi rozhodovali päť dní, hrozí mu 25 rokov väzenia

Vinný je zo sexuálneho útoku a znásilnenia.


Už ste čítali?