Voda

Autor: Ján Mihalík | 5.11.2014 o 23:06 | (upravené 8.11.2014 o 12:19) Karma článku: 11,55 | Prečítané:  5531x

Mám čerstvú zkúsenosť z Mexika: na Zemi ešte existujú krajiny, kde voda trpí a nemá hodnotu. Vo veľkých riekach je špinavá, cez mestá pretekajú páchnuce stoky, pitná voda sa dá kúpiť v obchodoch, ale z vodovodnej siete ju nikto nedoporučuje piť. Na iných miestach v krajine voda chýba a rieky sa zaplnia len po trvalejších ďažďoch. Voda nad zlato, alebo opačne.

V lete som pôsobil ako dobrovoľník v Mexiku. Jedným z cieľov bola práca s mládežou, ktorá sa zišla v Morélii, v hlavnom meste štátu Michoacan, na celomexickom stretnutí mládeže Vive Mexico, Vive Mundo. Keď som videl zoznam tém, o ktorých sa bude diskutovať, chýbalo mi medzi nimi životné prostredie alebo lepšie vzťah mladých Mexičanov k ich životnému prostrediu.

"Uhm, zaujímavé!", povedal šéf. "Chceli sme to tam dať, ale akosi nikto z nás sa na to necítil. Vezmeš to?"

Jasné, moja profesia ma na to predurčuje, ale do "eventu" zostáva päť dní. Musel by som sa ponoriť do environmentálnych problémov Mexika viac, než na čo mi stačia doteraz pozbierané názory na problémy, ktoré som videl. Je to výzva.

"Beriem to."

Problémom číslo jedna v Mexiku je to, že drvivá väčšina populácie problémy v svojom životnom prostredí nevidí. Nazvime to nízka citlivosť. Do dôsledku nejde o to, že by tie problémy nevideli, pretože napríklad, keď idete po ulici a ťažko sa vám dýcha, pália vás oči a cítite kyslastý zápach výfukových plynov, tak je vám jasné, že je to kvôli inverzii a množstvu áut v uliciach. Problém je však málokedy pomenovaný, verejne pranierovaný a riešený.

Auto chce viac menej každý, je to symbol istého statusu - nezávislosti a naviac cena benzínu je okolo 0,7 centov (ϵ).

To vedie k tomu, že vlády jednotlivých štátov utrácajú viac peňazí za rozvoj automobilizmu napr. za budovanie diaľnic, než za riešenie kritickej situácie so znečistenou vodou.

Prakticky každá rieka, ktorá pretečie nejakým sídlom, je enormne znečistená mestským odpadom. Nedostatočná infraštruktúra vo veľkomestách spôsobuje, že i tak krásne oblasti ako je Barranca de Oblatos v Guadalajare (jeden z najhlbších kaňonov) sú krásne len na pohľad z diaľky. Z blízka sa menia na páchnucu stoku. Pritom miestne vodopády, ktoré sa dajú porovnať s tými najväčšími u nás, poskytujú obrovský turistický potenciál. Voda, ktorá nimi pretečie, je však spenená hustou penou do výšky 30 cm, čo je neklamný dôkaz organického znečistenia.

Zdá sa, že nikto na to neberie ohľad.

Podobne sú na tom jazerá napr. malebné Patzcuaro alebo Copándaro, ktoré trpia silným organickým znečistením.

Povestnými kvapkami v mori sú snahy aktivistov rozmiestniť na vidieku malé čističky odpadových vôd, ktoré sú nenáročné na údržbu a efektívne filtrujú vodu. Mestá však tvoria až 90% znečistenia. Obdivujem týchto aktivistov ako Domingo Silva Ramirez, ktorí sa napriek rizikám neboja propagovať environmentalistické aktivity. Jednou z Domingových aktivít je, že analyzuje kvalitu vody v riekach a tieto informácie zverejňuje.

Situácia na Slovensku je bezpochyby lepšia, ale nájsť o nej dôveryhodné informácie je príliš náročná úloha. Na stránkach SHMÚ žiadne informácie nenachádzam, a preto guglujem ďalej. Výzkumný ústav vodného hospodárstva (VUVH) je o niečo zdielnejší. V jeho správe (1)  je aspoň pár grafov, ktoré zobrazujú trendy. Znečistenie niektorých riek klesá, u iných narastá a u ďalších je dlhodobo rovnaké.  Čítať takú správu je sk ôr úloha pre nadšencov. Najilustratívnejšia je asi jedna staršia mapka od SHMÚ, podľa ktorej je väčšina riek na Slovensku stále poriadne znečistená. Keď si to dám dokopy, rieky, ktoré prechádzajú väčšímy sídlami a  priemyselnými oblasťami sú stále poriadne špinavé. 

Moja prednáška v Mexiku bola o tom, že odpadky za domom, znečistené rieky, množstvo aut v uliciach predstavujú problém, ktorý je na čase riešiť. Pretože jedna generácia nestačí na jeho vyriešenie. Treba začať zmenou v myslení ľudí a to je vždy najťažšie. 

 

1) http://www.vuvh.sk/rsv2/download/02_Dokumenty/19_Hodnotenie_kvality_vody_2010/Sprava_final_2010_8_2011_last.pdf

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Na celoplošné testovanie budeme potrebovať zhruba 48-tisíc ľudí. Otázka je, kde ich zoberieme

Na jedno miesto pripadá jeden vojak, potrebujeme naň však asi osem ľudí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšia operácia v moderných dejinách Slovenska.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Vláda sa spolieha na ľudí, ktorých nemá

Slovensko má chronický nedostatok zdravotníkov.


Už ste čítali?