Zelená po slovensky

Autor: Ján Mihalík | 25.1.2010 o 22:16 | (upravené 25.1.2010 o 23:31) Karma článku: 3,78 | Prečítané:  638x

Najprv ako vnímam krajinu, cez ktorú prechádzam a potom pár dôvodov, pre ktoré ma viedli k písaniu o krajine a životnom prostredí.

Ako rád zabúdam, keď idem prírodou. Netlačí ma, čo mám spraviť až zajtra, ani to, že bývam v cudzom, ani to, že práca nie je taká, o akej snívam - zabúdam. Ale poctivo vnímam krajinu okolo seba.

Z kopca nad Humenným je zaujímavý výhľad na brekovskú bránu, ktorou končí nížina a postupne sa dvíha vrchovina. Boli tam komíny Chemka, ale tie čoskoro budú zakryté novou továrňou. Práve na úpätiach tých prvých kopcov boli posledné, najsevernejšie vinice - niekto na nich zabudol. Zabudol aj na ľudí v doline, ktorá bola dlhé roky vymedzená chemičkami v Humennom, Strážskom a Vranove - volali ju trojuholník ... - zabudol som. Nie, tepelnú elektráreň nám tu už dúfam nepostavia.

Až v Prahe pri svojích štúdiach som sa dozvedel o tom, že máme na východe unikát - nádrž plnú usadením s príchuťou PCB (polychlórované bifenyly). Kto sa o to zaujíma? - a pri tom by bolo o čo: migrácia polutantu; koľko sa ho akumuluje v rybách, ktoré tak radi lovia rybári na brehoch Laborca a Šíravy; koľko PCB prejde až ku vtákom a na vrchole pyramídy je človek.

A podobne by ma zaujímali jedovate zelené kopce pri Krompachoch a ďalších banských, či hutníckych mestách na východe. Môžeme to nazvať staré záťaže a kde kto si už mädlí ruky pri vidine zárobku. Ale mne ide iba o očistu krajiny.

Keď sa vyberiem vlakom z východu na zapád, míňam Ružín - ešte som ho nevidel bez plávajúcich PET-iek. Čo sa s tým dá robiť? Ono sa už ani toľko ľudí vlakom nevozí, a preto už ani nie je toľko očí, ktorým by to vadilo. A všímať si môžeme veselo ďalej. Novú diaľnicu, ktorá ozvláštnila fádny tatranský horizont. Že na ich úpätí už nie sú smrekové lesy - no vizuálne mi vadia skôr tie hotely, ktoré zostali odkryté.

Ospravedlňujem sa za spleť myšlienok :-)

V skratke mi šlo o to, že prírody alebo vôbec krajiny sa žiaden z doterajších ministrov nezastal, alebo nezastal tak, aby som si to pamätal a príležitostí na to bolo. Len napríklad: kauza tatranského parku - chrániť alebo chrániť ešte menej (možno úplne rozpredať);

prekládka Nitry;

budovanie diaľníc cez chránené oblasti;

jazda štvorkoliek v prírode;

ťažba podradného uhlia;

zastavanie krajiny krabicovými halami atď (niečo viď vyššie).

Nikto.

S MŽP mám z poslednej doby samé negatívne spojenia - (ktoré iste nemusím vymenovávať - začalo to asi rozbitím štátnej ochrany prírody a dúfam, že to skončilo emisiami). Asi posledný úspech bol "odpadový zákon" z dôb pána Miklosza.

Čakal by som, že zelené ministerstvo bude "friendly" nielen k prírode, ale aj k ľuďom. No pezinčania dobre vedia, kto sa ich nezastal vo veci skládky. V takomto svetle sa zdá, že zánik MŽP bol poctivo a dlhodobo plánovaný. Veď koľko odborníkov sa na ňom vystriedalo za poslednej vlády dr. Fisa?

Spomínané úlohy stále čakajú a nakoniec sú tu ďalšie: osedlať vlaky, nech sa ľuďom lepšie cestuje (elektrifikovať a postaviť koridory - viď susednú ČR). Osviežiť environmentálnu výchovu na školách a podporiť "zelené" podnikanie.

Na ochrane životného a živého prostredia sa neoplatí šetriť a tým menej v dobe, kedy sa stáva naliehavou politickou otázkou a predmetom lobingu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Vy ste tu pre nás, nie my pre vás, odkazujú farmári Matečnej

Viac ako sto farmárov z rôznych oblastí Slovenska sa stretlo so zástupcami ministerstva pôdohospodárstva, polície a prokuratúry.

DOMOV

Dobré ráno: Jedna vec, v ktorej je Slovensko lepšie ako Česko

Ako vyzerá turbulentná politická situácia v Česku.

DOMOV

Fico nepripustil chyby, viní Kisku a médiá

???????My nikam neodchádzame, povedal Robert Fico na sneme Smeru v Častej- Papierničke.


Už ste čítali?