Heroes

Autor: Ján Mihalík | 9.11.2009 o 22:24 | Karma článku: 3,61 | Prečítané:  674x

Malá paralela medzi prístupom politikov k nešťastiu.

 

Ako baník by som sa hneď cítil lepšie, keby ku mne sfáral sám pán premiér. Nebezpečenstvo musí byť v tej chvíli zažehnané. Ale ten pocit bude trvať len chvíľku a potom sa každý vráti ku svojej všednej práci. Všednejšej - napr. dolovať uhlie, či menej všednej - vzájomné návštevy tu v bani a tu na úrade vlády.

Čo ma znamenať gesto, k akému sa podujal náš pán premiér? Ukážka toho, že nemá strach? Podpora, ocenenie ich práce? Alebo len silné zábery pre fotoreportérov? Zo všetkého trochu, ale každý deň v nebezpečnom teréne zostávajú pracovať len tí najsmelší.

Pred polrokom mi kolega s pobavením ukazoval dobové fotografie španielskych ministrov, ktorí primerane svojmu postaveniu vyvádzajú v mori pri Palomares. Nebola to úplne náhodná fotografia od paparazza. Kúpanie malo ukázať, že more je bezpečné, že nie je čoho sa báť. Len pár dni pred tým, tu americké bombardéry prišli o náklad bômb s jadrovými hlavicami. Písal sa rok 1966. Nebezpečný náklad nevybuchol, no napriek tomu sa do okolia uvoľnilo množstva rádioaktívneho materiálu z hlavíc, ktoré nevydržali náraz. Dve bomby skončili v mori a tri sa roztrieštili o pevninu. Armáda aj civilné úrady sa pustili do odstraňovania škôd, ktorý vznikli predovšetkým kontamináciou pôdy plutóniom. Napriek snahe celý incident ututlať, prítomnosť armády sa nedala prehliadnuť. Podľa informácii, obyvateľov panika nezachvátila, ale pláže sa očividne vyprázdnili. Pošramotenú povesť regiónu sa vybrali napravovať ministri z Madridu a ich fotky, ako sa kúpu vo vlnách Stredozemného mora zaplnili predné stránky dobovej tlače. Priznávam, že ich misia bola úspešná, dnes sú pláže v okolí Palomares opäť hojne navštevované a v ich blízkosti vznikli luxusné štvrte.

Ak má priniesť misia pána premiéra v baniach rovnaké posolstvo „Bane sú bezpečné!", tak len ťažko môže prekryť hromadiace sa nešťastia. Aj keď práca baníkov bola vždy nebezpečná, s klesajúcou rentabilitou ťažby na Slovensku, je dôležité sa opýtať, či stratené životy za to stoja. Či nie je na čase, poobzerať sa po inej práci pre ľudí, po inom zdroji energie pre nešťastiami skúšaný región.

Medzi dvomi obrázkami je nenápadná paralela. Po kritickej situácii sa na  mieste objavia „dôveryhodný" politici, aby ľuďom ukázali, že sú v bezpečí - ale to bezpečie stojí iba na dôvere, ktorá je zo svojej podstaty vratká.

Palomares:

http://www.flickr.com/photos/etecemedios/237606040/

Handlová:

http://www.sme.sk/c/3466124/fico-v-bani.html

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fotka ako dôkaz. Pellegrini informuje o zdravotnom stave cez facebook, Fico o srdci mlčal

Pellegrini verí, že by sa mohol v utorok vrátiť k povinnostiam

Porota uznala Weinsteina za vinného zo znásilnenia

Producentovi hrozí 25 rokov väzenia.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ak Smer nevíťazí, neexistuje

Premiérska strana sa tvári, že je všetko v poriadku.


Už ste čítali?