Heroes

Autor: Ján Mihalík | 9.11.2009 o 22:24 | Karma článku: 3,61 | Prečítané:  651x

Malá paralela medzi prístupom politikov k nešťastiu.

 

Ako baník by som sa hneď cítil lepšie, keby ku mne sfáral sám pán premiér. Nebezpečenstvo musí byť v tej chvíli zažehnané. Ale ten pocit bude trvať len chvíľku a potom sa každý vráti ku svojej všednej práci. Všednejšej - napr. dolovať uhlie, či menej všednej - vzájomné návštevy tu v bani a tu na úrade vlády.

Čo ma znamenať gesto, k akému sa podujal náš pán premiér? Ukážka toho, že nemá strach? Podpora, ocenenie ich práce? Alebo len silné zábery pre fotoreportérov? Zo všetkého trochu, ale každý deň v nebezpečnom teréne zostávajú pracovať len tí najsmelší.

Pred polrokom mi kolega s pobavením ukazoval dobové fotografie španielskych ministrov, ktorí primerane svojmu postaveniu vyvádzajú v mori pri Palomares. Nebola to úplne náhodná fotografia od paparazza. Kúpanie malo ukázať, že more je bezpečné, že nie je čoho sa báť. Len pár dni pred tým, tu americké bombardéry prišli o náklad bômb s jadrovými hlavicami. Písal sa rok 1966. Nebezpečný náklad nevybuchol, no napriek tomu sa do okolia uvoľnilo množstva rádioaktívneho materiálu z hlavíc, ktoré nevydržali náraz. Dve bomby skončili v mori a tri sa roztrieštili o pevninu. Armáda aj civilné úrady sa pustili do odstraňovania škôd, ktorý vznikli predovšetkým kontamináciou pôdy plutóniom. Napriek snahe celý incident ututlať, prítomnosť armády sa nedala prehliadnuť. Podľa informácii, obyvateľov panika nezachvátila, ale pláže sa očividne vyprázdnili. Pošramotenú povesť regiónu sa vybrali napravovať ministri z Madridu a ich fotky, ako sa kúpu vo vlnách Stredozemného mora zaplnili predné stránky dobovej tlače. Priznávam, že ich misia bola úspešná, dnes sú pláže v okolí Palomares opäť hojne navštevované a v ich blízkosti vznikli luxusné štvrte.

Ak má priniesť misia pána premiéra v baniach rovnaké posolstvo „Bane sú bezpečné!", tak len ťažko môže prekryť hromadiace sa nešťastia. Aj keď práca baníkov bola vždy nebezpečná, s klesajúcou rentabilitou ťažby na Slovensku, je dôležité sa opýtať, či stratené životy za to stoja. Či nie je na čase, poobzerať sa po inej práci pre ľudí, po inom zdroji energie pre nešťastiami skúšaný región.

Medzi dvomi obrázkami je nenápadná paralela. Po kritickej situácii sa na  mieste objavia „dôveryhodný" politici, aby ľuďom ukázali, že sú v bezpečí - ale to bezpečie stojí iba na dôvere, ktorá je zo svojej podstaty vratká.

Palomares:

http://www.flickr.com/photos/etecemedios/237606040/

Handlová:

http://www.sme.sk/c/3466124/fico-v-bani.html

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štyri mesiace po Kuciakovej vražde verejnosť pozná len čas úmrtia

Politici po vražde novinára odmietali odstúpiť, polícia čelila kritike za postup pri vyšetrovaní.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kočner skončil. Aj keby ho pustili na slobodu

Čo znamená zadržanie Kočnera a Ruska.

Stĺpček Jakuba Fila

Treba to stále pripomínať, moc pochádza od občanov

Verejnosť si zrejme až časom uvedomí, že za posledné mesiace dosiahla veľmi veľa.


Už ste čítali?